Veřejná doprava v Irsku

Našli jste si v Irsku zaměstnání a poohlížíte se po ubytování. Bývá užitečné, najít si ubytování v blízkosti stanice veřejné dopravy. Ušetří Vám to čas při cestování do práce.
 
Městské autobusy v Dublinu (Dublin Bus)
 
Společnost Dublin Bus provozuje autobusovou dopravu v hlavním městě Dublinu a v jeho nejbližším okolí. Linky společnosti zahrnují městskou autobusovou dopravu, na železnici navazující autobusovou dopravu (Railink), školní autobusové linky (School link), noční autobusové linky (Nitelink) a linky autobusů obsluhující stanice městského vlaku (DART). Dublin Bus také provozuje turistické výletní linky a autobusové spojení pro fyzicky handicapované osoby.
 
Xpresso
 
Xpresso jsou speciální autobusové linky, které zajišťují rychlou přepravu po městě ve špičkách. Trasy těchto autobusů bývají přímé bez zajížděk. Autobusy mají také méně zastávek, a proto jsou rychlejší. Jízdní řády všech linek jsou k dispozici na internetových stránkách společnosti Dublin Bus.
 
Airlink (Letištní linka)
 
Dublin Bus provozuje také linku mezi centrem města a letištěm (Airlink). Autobusy projíždějí autobusovým nádražím a vlakovými nádražími Connolly a Heuston. Výchozí zastávky autobusů jsou před příletovou halou na letišti a na autobusovém nádraží (Busáras) v centru města. Také většina expresních linkových autobusů (Bus Éireann Expressway) z Dublinu do Belfastu staví na letišti. Pokud po Irsku cestujete expresními autobusy, můžete si koupit i kombinovanou jízdenku, se kterou v Dublinu na autobusovém nádraží můžete přestoupit na autobusy jedoucí na letiště (Airlink). Společnost Bus Éireann také provozuje autobusové spojení mezi letištěm v Shannonu a Limerickem, letištěm v Shannonu a Ennis, a dále mezi letištěm v Corku a centrem města Cork. Jízdní řády lze najít na webových stránkách společnosti Dublin Bus.
 
Nitelink (Noční linka)
 
Noční linku, provozovanou také společností Dublin Bus, zajišťují autobusové linky spojující centrum města s předměstím. Noční autobusy jezdí od pondělí do soboty po celý rok. Většina autobusů jezdí do půl 5 do rána, pouze některé delší linky (např. do Swords, Greystones) jezdí pouze omezeně. Jízdenky stojí v závislosti na vzdálenosti 4 nebo 6 euro. Lze ji zakoupit na zastávce u řidiče. Během vánočních svátků je v provozu více autobusů.
 
Railink (Příželezniční linka)
 
Společnost Dublin Bus provozuje pravidelné autobusové spojení k hlavním dublinským vlakovým nádražím. Jízdenky stojí 0,95 euro za dospělou osobu a 0,55 za dítě.
 
Bus Éireann
 
Společnost Bus Éireann provozuje velké množství autobusových linek jezdících po celém Irsku. Autobusy poskytují spojení mezi velkými městy a zajišťují také dopravu pracujících do zaměstnání v ranních a odpoledních špičkách. Místní autobusy dopravně spojují malé obce a města. Bus Éireann navíc jménem Ministerstva školství provozuje školní autobusové linky. .
 
Bus Éireann Expressway Service (Expresní meziměstské autobusy)
 
Expresní meziměstské autobusy jsou hlavní součástí aktivit společnosti Bus Éireann. Expresy jezdí na více než 50ti linkách, které spojují velká města po celém Irsku, včetně spojení do Severního Irska, které je zajišťováno ve spolupráci s firmou Ulsterbus.
 
Cestující studenti
 
Společnosti Bus Éireann a Dublin Bus provozují linky specializující se na univerzitní studenty. Speciální autobusové linky zajíždí k univerzitním areálům a ke studentským kolejím, meziměstské autobusy tam často mají i své autobusové zastávky.
 
Díky nové studentské kartě Student TravelCard mohou studenti využívat snížené jízdné jak v autobusech, tak i na železnici. Vyřízení karty stojí 10 euro a slevy oproti standardnímu jízdnému přestavují až 40%.
 
Jízdenky je možné zakoupit:
 
Dublin Bus
  59 Upper O'Connell Street
  Dublin 1
  Tel: (01) 703 3060 or (01) 703 3150
  Fax: (01) 703 3037
  E-mail: info@dublinbus.ie
 
Bus Éireann (autobusy jezdí po celém Irsku)
  Broadstone
  Dublin 7
  Tel: (01) 830 2222
  Fax: (01) 830 9377
  Informace pro cestující - tel: (01) 836 6111
  E-mail: info@buseireann.ie
   
  Upozornění: Je možné si za poplatek nechat poslat sms s jízdními řády dublinských autobusů na Váš mobilní telefon. (Stačí napsat sms ve tvaru: BUS číslo autobusové linky a odeslat ji na číslo 53503.)
 
Dublinská tramvaj (LUAS)
 
Informace
 
Luas (veřejná tramvajová trať) je v Dublinu v provozu od června 2004. Slovo Luas znamená v irštině rychlost. 2 tramvajové linky spojují předměstí Dublinu s centrem města:
 
Zelená linka: jezdí mezi Sadyfordem a St Stephen´s Green. Jízda po celé trati trvá asi 22 minut.
Červená linka: spojuje Tallaght a nádraží Connolly. Jízda trvá asi 43 minut.
 
Linky bohužel nejsou propojeny. Vzdálenost mezi konečnými v centru města je asi 15 minut pěšky.
Jízdní řád
 
Během testovacího období jezdí tramvaje každých 10 minut. V budoucnu budou jezdit ve špičkách každých 5 minut a mimo špičku každých 10 minut.
 
Tramvaje jezdí:
 
pondělí až pátek od 5:30 do 00:30
sobota od 6:30 do 0:30
neděle od 7:00 do 23:30.
 
Irská železnice (Iarnród Éireann)
 
DART
 
Městská železnice DART (Dublin Area Rapid Transport – Rychlá přeprava v rámci Dublinu) vede podél východního pobřeží Irska od Malahidu v hrabství Dublin až po Greystones v hrabství Wicklow. Bližší informace o městském vlaku DART naleznete na všech stanicích, jízdní řády jsou také k dispozici na webových stránkách Irské železnice (Iarnród Éireann). Jízdenky na vlak lze zakoupit v každé stanici. Mnohé stanice DART mají velké záchytná parkoviště pro obyvatele, kteří za prací do Dublinu dojíždějí z okolních měst a obcí autem. Aerdart je autobusová linka provozovaná mezi stanicí DART Howth Junction a dublinským letištěm. Integrovaná jízdenka Aerdart pokrývá přepravu z letiště do kterékoli stanice DARTu anebo vlakové stanice Maynooth.
 
Jízdní řády najdete na stránkách www.irishrail.ie
 
Příměstské vlaky
 
Příměstské vlaky jezdí mezi Dublinem a Kildare, dále pak mezi Droghedou, Arklow, Maynooth a Dublinem. Na internetových stránkách irské železnice je k dispozici více informací o této službě.
 
InterCity
 
Vlaky InterCity poskytují spojení mezi největšími irskými městy. InterCity odjíždějí z dublinského nádraží Heuston a Connolly a jezdí do následujích destinací: Belfast, Sligo, Ballina, Westport, Galway, Limerick, Ennis, Tralee, Cork, Waterford a Rosslare. Další linky jezdí mezi Rosslare a Limerick, Cork a Tralee, Cork a Limerick. Ve vlacích InterCity jsou kuřácké i nekuřácké vozy první (Superstandard) a druhé třídy (Standard).
 
Iarnród Éireann
  Irish Rail
  centrála
  Connolly Station
  Dublin 1
  www.irishrail.ie
 
Infolinka InterCity/DART/Suburban services
  Tel: 1850 366 222
 
International Traffic Section, Iarnród Éireann
  35 Lower Abbey Street
  Dublin 1
  Tel: (01) 7032524