Obecné informace o životě v Irsku

Stručná statistika:

Počet obyvatel: 4,04 mil.
Uspořádání: 26 hrabství
Velká města: Dublin, Cork, Galway, Limerick:
Hlavní město: Dublin (Mapu města a další informace o Dublinu naleznete zde: mapy Dublinu)

Ubytování:

Ceny:

Ceny bydlení se výrazně liší v závislosti na regionu. Např. dům se dvěma ložnicemi (ekvivalent českého třípokojového) v hrabství Clare lze pronajmout za 500 Euro měsíčně, zatímco nájemné za obdobný dům v Dublinu může výrazně přesáhnout 1000 Euro za měsíc. Byt s jednou ložnicí (ekvivalent českého dvoupokojového bytu) lze v Corku na jihu Irska pronajmout za 700 Euro měsíčně, zatímco v Dublinu se cena bude pohybovat kolem 800 až 900 Euro. Nejlevnější variantou je, když si více osob pronajme společně jeden byt.

Pronájem:

Nájemní smlouva se obvykle uzavírá na dobu 1 roku, pokud specielně hledáte pronájem na kratší dobu, bývají ceny vyšší. Mějte na paměti, že po Vás majitel bytu bude na začátku požadovat složení vratné zálohy a první splátku nájemného předem. Vratná záloha se obvykle pohybuje ve výši jednoho měsíčního nájemného, tato Vám bude vrácená při vystěhování z bytu, pokud nedojde k jeho poškození. Nájemní smlouva musí být podepsána oběma smluvními stranami, měla by obsahovat jméno nájemníka i pronajímatele, datum započetí a ukončení nájmu a upřesnění způsobu platby nájemného. Nechte si vždy vystavit doklad o zaplacení vratné zálohy, abyste předešli případným dohadům ohledně jejího vrácení.

Pokud si chcete vyhledat ubytování v Irsku, klikněte zde: Ubytování

Hostely:

V Irsku je velké množství hostelů. V průměru se ceny pohybují od 15 do 35 Euro na noc v závislosti na typu ubytování. Zde si můžete vyhledat ubytování: Hostely

Jídlo:

Stravování v restauracích je v Dublinu velmi drahé. Nejlacinější jsou podniky rychlého občerstvení, kde menu pro jednu osobu stojí od 6 do 12 Euro. V průběhu dne nabízejí některé bary a kavárny speciální denní menu. Restaurace jsou mnohem dražší, večeře pro dvě osoby stojí v průměru 50–60 Euro (nezahrnuje nápoje). Ve velkých supermarketech se dají potraviny nakoupit ze relativně přijatelné ceny.

Pro ilustraci stručný přehled některých cen v supermarketech Tesco:

 • Krájený chléb: 1,25 Euro za bochník
 • 1 kg rajčat: 2,69 Euro
 • 1,5 l minerálky: 0,89 Euro
 • 1 litr mléka: 0,85 Euro
 • kuře o váze 1,8 kg: 4,49 Euro
 • sardinky: 0,75-3 Euro dle velikosti
 • 1 kg cukru: 2 Euro
 • Doprava:

  Ceny jízdenek závisí na počtu projetých zastávek. Nejnižší tarif u autobusů je 0,85 Euro, zpáteční na tramvaj (Luas) stojí 2,60 Euro.

  Dají se koupit i denní, měsíční a studentské jízdenky.

  Více informací lze získat na internetových stránkách dopravců:

 • Autobusy: Autobusy
 • Luas/Tramvaj v Dublinu: Tramvaj
 • DART/Příměstský vlak v Dublinu/Železnice: Železnice
 • Zdravotní péče:

  Návštěva u praktického lékaře stojí 40-50 Euro, specialista si za návštěvu obvykle účtuje 50 Euro a více. Návštěva u zubního lékaře je velmi drahá, nejlevnější plomba začíná na 80ti Euro.

  Přivezte si s sebou formulář E 111, který nahrazuje krátkodobé cestovní pojištění.

  Jazykové kurzy:

  V Dublinu je velké množství jazykových škol, většina jazykových kurzů je poměrně drahá, ovšem v porovnání s např. Británií jsou ceny příznivější. V nabídce jsou jak kurzy prázdninové, tak i jazykové kurzy v průběhu celého roku. Školy zprostředkovávají účastníkům kurzů i ubytování v rodinách. Jazykové školy jsou ideální pro studenty, kteří si chtějí zlepšit angličtinu anebo potřebují získat některý z celosvětově uznávaných certifikátů. Není velký problém najít si jako dodatečný příjem brigádu např. v kavárnách nebo restauracích rychlého občerstvení a vydělat si na svůj pobyt v Irsku. Pro občany nových členských zemí EU jsou k dispozici i některé kurzy angličtiny zdarma (je potřeba zaplatit pouze registrační poplatek):

  Dolebuster Resource Centre

  5 Gardiner Row, Dublin 1
  Ph: +353 1 872 51 03

  Or

  18a Adelaide Rd,
  Dublin 2
  Tel: +353 1 661 5922

  Rathmines Information Centre

  11 Wynnefield Road
  Rathmines
  Dublin 6
  Tel: +353 1 4965558

  Liberties College

  Bull Alley Street
  Dublin 8
  Tel: +353 1 454 07 59
  (Pozor! Tato škola si účtuje 70 Euro za 10titýdenní jazykový kurz.)

  Informace o jazykových kurzech zdarma lze také získat na úřadech práce (FAS). Těchto kurzů se ovšem mohou zúčastnit pouze čeští občané, kteří již v Irsku pracují nebo si práci hledají, nejsou určeny pro širokou veřejnost.

  Další informace:

  Embassy of The Czech Republic
  57 Northumberland Road,
  Ballsbridge,
  Dublin 4,
  Tel: + 353 1 668 11 35 / 668 13 43
  Web: www.mzv.cz/dublin
  email: dublin@embassy.mzv.cz

  CzechTrade Ireland
  27 Upper Fitzwilliam Street
  Dublin 2
  Tel.: + 353 1 6328 625
  Web: www.czechtrade.cz
  email: info@czechtrade.ie
  Irish, Czech & Slovak Society
  www.ic-ss.org