Jazykové školy a kurzy angličtiny v Irsku

Pokud si chcete v Irsku najít práci, musíte alespoň částečně ovládat anglický jazyk. Může se samozřejmě také stát, že zjistíte, že si své znalosti potřebujete prohloubit, abyste ve své práci lépe uspěli. Nejlepším způsobem je zapsat se do jazykové školy, kterých je velké množství po celém ostrově, na některý z kurzů angličtiny. Detailní informace o jednotlivých jazykových školách a jimi poskytovaných kurzech najdete na internetu.
 
Seznam jazykových škol uznávaných organizací RELSA (the Recognised English Language Schools Association) lze nalézt na stránkách www.mei.ie v části:
 
English Language Schools and Courses in Ireland / Search by Region (Courses in Dublin, Cork, Limerick, Galway): www.mei.ie
 
Ceny jazykových kurzů /školné
 
Ceny kurzů angličtiny se v Irsku liší v závislosti na délce a typu kurzu. Začínají na 35 euro za týden za kurz v rozsahu 4 hodin týdně v centru Dublinu. Dále je třeba počítat s tím, že si jazykové školy účtují zápisné a cca 20-30 euro za učebnice.
 
Jak poznat, která jazyková škola je spolehlivá
 
Jazykové školy je dobré posuzovat podle následujících kritérií:
 
Popis jazykového kurzu obsahuje přesně stanovený počet hodin, který absolvujete.
Studenti jsou rozděleni do tříd podle úrovně jazykových znalostí a věku. Obvykle by ve třídě nemělo být více než 15 studentů.
Pokud je to vhodné, měly by kurzy reflektovat irský život a kulturu.
Vyučující by měli mít vysokoškolské vzdělání v oboru anebo potřebnou kvalifikaci uznávanou irským Ministerstvem školství nebo Radou pro vyšší vzdělání (HETAC) jako ekvivalent vysokoškolského titulu.
Každá jazyková škola musí zaměstnávat osobu s příslušnou kvalifikací a zkušenostmi, která je zodpovědná za sestavování náplně jazykových kurzů. Tato osoba musí být studentům a učitelům k dispozici během pracovního dne.
Všechny informace obsažené v reklamních a propagačních materiálech (brožurách, atp.) musejí být jasné a pravdivé.
 
Náklady na život v Irsku
 
Správně vybrané jazykové kurzy pomůžou výrazně zlepšit úroveň Vaší angličtiny, což Vám pomůže lépe uspět v zaměstnání. Následující informace slouží jako základní vodítko týkající se výše nákladů na život v Irsku, pokud se tam vypravíte na jazykový kurz jako student. Náklady jsou ovšem pouze orientační, je velmi těžké obecně říct, kolik kdo za co utratí.
 
Průzkumy ukazují, že za 9 měsíců utratí zahraniční student v Irsku 9950 euro, do čehož ovšem není započítáno kurzovné. Dublinské vysoké školy University College Dublin (UCD) a Trinity College Dublin (TCD) si každoročně vedou průzkumy, kolik studenti žijící mimo domov utratí. Za školní rok 2003/4 to bylo 9036 euro. Tato suma zahrnuje nájemné, poplatky za elektřinu a plyn, jídlo, knihy, léky, jízdné, atp.
 
Samozřejmě je možné přežít i za méně peněz, ovšem reálné náklady se této sumě velmi blíží.
 
Náklady na bydlení
 
Náklady na bydlení představují asi nejvyšší položku z celkových výdajů, které studenti jazykových kurzů mají. K dispozici jsou v podstatě tři varianty:
 
1. Ubytování na vysokoškolských kolejích
V současnosti je tento způsob bydlení relativně dostupný. Všechny univerzity mají koleje, kde studenti obvykle bydlí v apartmánech s vlastní ložnicí a se společnou kuchyňkou, obývacím pokojem a koupelnou pro 6 nebo 8 osob. Pokoj v průměru stojí 100 euro na týden. Poplatky za elektřinu bývají účtovány zvlášť.
 
2. Ubytování v rodině
Je možné najít si ubytování v rodině, kde máte k dispozici jeden pokoj, jinak dům sdílíte s rodinou. Obvykle je v ceně snídaně a večeře. Neplatíte nic za topení ani elektřinu. Ubytování v průměru stojí 95-120 euro týdně.
 
3. Sdílené ubytování bez stravování
Můžete si vybírat ze široké nabídky. Nejlevnější je pronájem pokoje v domě, kde sdílíte koupelnu s ostatními nájemníky. Je také možné si pronajmout minibyt –garsonku s malou kuchyňkou a sprchou. Ceny u těchto variant se pohybují mezi 300 až 700 euro za měsíc. Nejlacinější variantou je sdílet pokoj s další osobou, tento typ ubytování vyjde asi na 50 euro týdně.