Ubytování v Irsku

Jak si hledat ubytování.
 
Pokud jste si v Irsku našli zaměstnání, budete také potřebovat sehnat bydlení. Množství a typy ubytovacích kapacit budou hodně záviset na tom, ve které části Irska ubytování hledáte. Pokud pracujete v Dublinu, Corku, Limericku nebo Galway, budete s největší pravděpodobností moci vybírat ze široké nabídky nemovitostí k pronájmu, ovšem bydlení Vás bude stát mnohem víc, než kdybyste bydleli na venkově.
 
Je dobré začít se dívat na inzeráty v novinách, existuje také několik rozsáhlých databází nemovitostí z celého Irska k pronájmu nebo sdíleného ubytování na internetu. Volné ubytování lze také najít na vývěskách v supermarketech a na nástěnkách na univerzitách. Často bývají také samotné nemovitosti, zvlášť pokud jsou pronajímány přes realitní kancelář, označeny cedulí s nápisem „K pronájmu“.
 
Služby realitních kanceláří
 
Většina realitních kanceláří byty a domy nejen prodává, ale také pronajímá. Odměna realitní kanceláře je splatná po podepsání nájemní smlouvy a obvykle nepřesahuje výši nájemného za týden. Odměnu realitní kanceláři ve velké většině případů platí majitel nemovitosti.
 
Velmi zřídka se stane, že Vám mohou realitní kanceláře účtovat poplatek za nalezení vhodného nájemního bydlení. Přes realitní kancelář se obvykle pronajímají dražší nemovitosti, než jaké bývají inzerovány v novinách. Kontakty lze nalézt v telefonním seznamu anebo ve Zlatých stránkách. Pokud již dopředu víte, ve které části města byste chtěli bydlet, bývá vhodné oslovit místního realitního makléře, neboť má nejlepší přehled o místním trhu. Realitní kanceláře obyčejně sídlí na hlavní ulici.
 
Většina pronajímaných bytů a domů není zařízena, výjimkou je kuchyně. Poptávka po kvalitních pronájmech je velmi vysoká. Obvykle trvá delší dobu, než najdete bydlení, které Vám bude vyhovovat. Pokud se tak již stane, je potřeba se rozhodovat velmi rychle.
 
Kde si v Irsku hledat ubytování.
 
Inzerce v novinách je dobrým zdrojem informací, specielně v úterý a v sobotu bývají specializované přílohy. Na inzerát, který Vás zaujme, reagujte bez odkladu. Většina dobrých bytů a domů bývá velmi rychle pronajata.
 
Složení vratné zálohy (depozitu)
 
Drtivá většina pronajimatelů v Irsku bude po Vás jako nájemci požadovat před nastěhováním složení vratné zálohy, obvykle ve výši týdenního nebo měsíčního nájemného. Ujistěte se, že Vám majitel nemovitosti vypíše na složení vratné zálohy doklad. Tuto zálohu si pronajimatel má právo ponechat v případech, jako jsou např.:
 
Pokud se odstěhujete, aniž byste předem podali řádnou výpověď anebo odejdete dříve, než bylo sjednáno v nájemní smlouvě.
Když v bytě nebo domě způsobíte škodu větší, než je normální opotřebení.
Jestliže se odstěhujete a nezaplatíte nájemné, popř. účty za energie, telefon, atp.
 
 
Složená záloha Vám bude vrácena při vystěhování. Majitel má právo si zkontrolovat, zda nedošlo k poškození nemovitosti. Pokud vznikne škoda, použije majitel bytu Vaši zálohu anebo její část na uhrazení nákladů spojených s opravami. Pokud se s pronajimatelem nemůže dohodnout ohledně vrácení složené zálohy, obraťte se na:
 
Threshold
  21 Stoneybatter
  Dublin 7
  Tel: (01) 6786 096
  www.threshold.ie